Հեղինակ ՝ գրող Գոհար Ռշտունի
Շառլ… Ավելացնել ոչինչ պետք չէ։ Նա միակն է։ Եվ հավերժականը։ Ո՛չ, ոչ ինչպես Աստված: Այլ ինչպես տոն, որը միշտ քեզ հետ է, որի հետ դու մեծացել ես, և որն անսահման թանկ է իր օրինակով, իր ոգով: Նա երբեք չէր սիրում հանձնվել և երբեք չէր կարող հաշտվել պարտության հետ…
Բայց, եթե անկեղծ լինենք, մի՞թե կարող է կայանալ արվեստագետը, մեծ Արտիստը, եթե նա ակնառու անհատականություն չէ։ Եթե նրա մտքի խորությունը չի նպաստում պատմության ընթացքի փոփոխմանը։ Եթե նա չունի ոգու այն հզոր ուժը, որը ջարդուփշուր է անում բոլոր խոչընդոտները նրանով, որ նույնիսկ չի նկատում դրանք։ Ներքուստ տառապող և… անհնազանդ…
Ինը տարեկանում Շառլն ընդգրկվեց թատերական ստուդիայում։ Չէ՞ որ նա մեծանում էր մի ընտանիքում, որտեղ տիրում էին արտիստիզմը, արվեստը, երգը։ Երգում էր նրա հայրը՝ Միշա Ազնավուրյանը, որը ծնվել էր ռուսական Ախալցխայում և ներծծել հայկական ու ռուսական երաժշտությունը. բեմում խաղում էր նրա մայրը՝ Քնար Բաղդասարյանը։ Եվ եթե դուք կարծում եք, որ նա միայն երգիչ է, ցավում եմ ձեզ համար։ Նա մեծ արտիստ է։ Մոտ հիսուն ֆիլմում է նկարահանվել… Տեսե՞լ եք, թե ինչպես է նա խաղացել Հայր Գորիոյին։ Ամեն մի ժեստ, դիմախաղ, հայացքի պարզ փոխանցում…
Սակայն, դուք ճիշտ եք, նա մեծ երգիչ է, բայց նաև այն պատճառով, որ բեմում այդքան հոյակապ է խաղում իր սեփական կյանքից հատվածներ։ Եվ ոչ միայն իր…
Հայրը, ով բարիտոն ուներ, Փարիզում բացում է մի փոքրիկ հայկական ռեստորան, որտեղ ռուս և տարբեր այլ ներգաղթյալների համար երգում է այս անհնարին կարոտով լի «Սև աչքեր» երգը։ Կնոջ՝ դերասանուհու հետ միասին, ստեղծագործական մթնոլորտում դաստիարակում է երեխաներին՝ Շառլին ու նրա ավագ քրոջը՝ Աիդային։
Երեխաները մեծանում են՝ շրջապատված բազմաթիվ արտիստներով, ովքեր այցելում են ռեստորան։ Ինչպե՞ս տղան այդ միջավայրում չդառնար արտիստ:
Այսօր ես ուզում սիրո խոստովանություն անել նրան: Կարծում եմ, կյանաքում գեթ մեկ անգամ դրա իրավունքն ունեմ: (…)
«Դեռ երեկ ես քսան տարեկան էի…» Ես էլ նույնքան էի… 1964 թվականին դու առաջին անգամ համերգային շրջագայությամբ եկար Խորհրդային Միություն՝ որտեղ այցելեցիր Հայաստանում ապրող քո տատիկին: Մենք վաղուց արդեն լսել էինք քո երգերը, երևանյան ուսանողների համար երջանկություն էր դա : Հայկական սփյուռքը մեզ մատակարարում էր ոչ միայն նորաձև հագուստ, այլև փոխանցում էր բոլոր երաժշտական նորությունները հայրենիք եկող զբոսաշրջիկների միջոցով։ Դժվարությամբ էին տեղափոխում ծանր սկավառակները, բայց մենք քեզ գիտեինք ու վաղուց սպասում էինք։
Ինչպես հայտնվեցի համերգին, դա առանձին պատմություն է… Տոմսերը ինձ հասան ԿԿ-ի միջոցով, Շառլ, դու չես հիշում, թե ինչ բան է ԿԿ-ն… Իսկ քո կարգի արտիստների շրջագայությունների տոմսերի բաշխմանը մասնակցում էին նաև չեկիստները. առանց նրանց ինչպե՞ս։ Այո՛, այո՛, չէ՞ որ մենք այդքան ուշ մտածեցինք կազմակերպել քո համերգը բաց երկնքի տակ։ Բայց տոնը սկսվեց արդեն այն ժամանակ, հեռավոր 64-ին, երբ ես կանգնած էի դահլիճի անցուղում և մտածում էի, որ մեկուկես ժամը հեշտությամբ կդիմանամ։
Բայց դու երգեցիր երեք ու կես ժամ, և միևնույն է, ժամանակն աննկատ թռավ… Դա դը Գոլն էր, քո մեծ անվանակիցը, որ ասաց քեզ. «Դուք կնվաճեք աշխարհը, որովհետև կարողանում եք հուզել»։
Ես ոչ մի բառ չէի հասկանում նրանից, ինչ դու երգում էիր, չէ՞ որ ես «գերմանուհի» էի դպրոցում, բայց ինչպիսի՛ հուզիչ ձայն ունես դու… «Այս ձայնը, որը, կարծես, կանգնած է աղետի եզրին և ցանկացած պահի կարող է խռպոտել ու լռել, շնչարգելությամբ տառապող, բայց խիզախաբար գագաթը նվաճող լեռնագնացի վեհաշուք ձայնը, վիրավոր թռչնի խուլ ու պատառոտված ձայնը, որը բեմի վրա փետուրների հետ միասին գցում է սիրո հրաշալի երգեր, ագոնիայի մեջ ոլորվող այս ստրադիվարիուսը, հանգած թվացող հրաբխի այս ձայնը, որը բառեր է արտահոսում ավելի շուտ սրտի համար, քան լսողության… լսվում է ամբողջ աշխարհում» (Իվ Սալգ, Շառլ Ազնավուրի կենսագիր)։ Իմ դժվար կյանքում ուժեր եմ քաղում՝ նայելով քեզ նման քաջ մարդկանց…
Դահլիճը, որը լեփ-լեցուն էր տարբեր աստիճանի ծանոթություններ ու կապեր ունեցող հանդիսատեսով, հիացած լսում էր և պայթում ամեն մի, հատկապես ծանոթ երգից հետո։ Օ՛, այդ քո սովորությունը՝ երգել նոր երգեր և անպայման այդ հին, սիրելի երգերը…
Հետո ձեռքից ձեռք սկսեցին գնալ քո գրքերը… հուշեր, բանաստեղծություններ կամ Շառլի երգերի բառեր… և այդ ժամանակ ամեն ինչ տեղը ընկավ։ Դու նաև Պոետ էիր։
Չգիտեմ, թե ինչպես են կառուցվում հիերարխիկ աստիճանները, բայց դու ամուր և ամբողջ կյանքի համար զբաղեցրիր այնտեղ ամենաբարձր աստիճանը։ Քո տեղը։
Time ամսագրի և CNN հեռուստաալիքի համատեղ հարցման համաձայն՝ Ազնավուրը ճանաչվեց XX դարի լավագույն էստրադային կատարող։ Առաջին տեղի համար պայքարում նա 0առաջ անցավ շոու-բիզնեսի այնպիսի հսկաներից, ինչպիսիք են Ֆրենկ Սինատրան և Էլվիս Փրեսլին։ Եվ այդ ժամանակվանից շատերը փորձում են բացահայտել այդ գաղտնիքը։ Եվ քո գործընկերները, հավանաբար, նույնպես։ Բացի քեզանից… Չէ որ դու գիտեիր, թե ինչպիսի տառապանքների միջով ես հասել քո միակ նպատակին՝ արտիստի, նկարչի, արարիչի… Անտեղյակության, մերժման, չընդունելու, կոպիտ արձագանքների և մամուլում ստորացումների միջով… «Ես փորձել եմ այս ամենը։ Ինչպես շատերը, ես ստիպված էի կուլ տալ իմ կողմ նետված թուքը, զսպել իմ արցունքները, և ես թաքցնում էի այդ ամենը իմ մեջ։ Ինչպես շատերը, ես երբեմն պայթում էի ցասումից, ես կոպիտ էի՝ կոպիտ էին ինձ հետ։ Կասկածն ու հուսահատությունը, հաջողակ լինելու ձգացման բացակայությքունը հաճախ ինձ վար էին գցում, բայց ես թաքցնում էի ցավը, փակվում էի իմ պատյանում և ուժեր էի կուտակում իմ մեջ, որպեսզի գոյատևեմ, դիմանամ, որպեսզի պայքարեմ»։ Ի վերջո, իմ դժվար կյանքը, դավաճանությունները և խաբված սերերն ինձ դարձրին նա, ով ես դարձա և կամ…»։
Որպեսզի համոզեր Փարիզին, Ֆրանսիային, ողջ աշխարհին, Ազնավուրը ստիպված էր դիմանալ գրեթե 18-ամյա հետապնդումների, վիրավորանքների, ծաղրի արշավին… Նա անցավ այդ ամենի միջով և հանրությանը սովորեցրեց իր աստվածային ձայնին։
Եվ այնուամենայնիվ, կա քո հանդեպ մեր պաշտամունքի և աներևակայելի սիրո ևս մեկ գաղտնիք։ Թո’ւյլ տուր նաև ինձ մի փոքր բացահայտել այն։ Քո գաղտնիքը նրանում է, որ դու հավատարիմ մնացիր քո արմատներին՝ ողջ աշխարհին ներկայացնելով հայությունը քո անձով…
«Ես ծնվել և մեծացել եմ Փարիզում, բայց իմ արմատներն այնտեղ են՝ Հայաստանում. դա լեզուն է, ավանդույթները, երաժշտականությունը… Ես 5 տարեկան էլ չկայի, երբ սկսեցի հայկական բանաստեղծություններ կարդալ փարիզահայերին…»
Այն, որ դու ծնվել ես Փարիզում, ընդամենը պատահականություն է։ Դա տեղի է ունեցել 1924 թվականի մայիսի 22-ին, երբ քո ծնողները Ֆրանսիայում սպասում էին ԱՄՆ մուտքի արտոնագրին, այսպես կոչված «նանսենյան անձնագրերին»…
Բայց քեզ այնքան է սազում Փարիզը։ Եվ դա երջանկություն է մեզ բոլորիս համար, որ Մարսելը, Լիոնը, Փարիզն ընդունեցին բոլորին, ովքեր փախչում էին թուրքերից և հույս ունեին փրկվել Ֆրանսիայում։
2001 թվականի հունվարին Շառլ Ազնավուրը՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող երգիչն ու արտիստը, ողջունում է Ֆրանսիայի Խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ 2002 թվականի ապրիլին նա ստորագրում է «Կեցցե՛ Ֆրանսիան» խմբի կոչը ընդդեմ այսօրվա Մարիի հոր՝ աջ ռադիկալիստ առաջնորդ Ժան-Մարի Լը Պենի, ով այն ժամանակ անցել էր Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ։ Նույն տարում էկրանին դուրս է գալիս Ցեղասպանության մասին «Արարատ» ֆիլմը՝, որը նկարահանել էր հայկական ծագում ունեցող կանադացին և որտեղ խաղում էր Ազնավուրը։ Այնուհետև, 2003 թվականի ապրիլին, Շառլը ներկա է գտնվում Փարիզում զոհերի հուշարձանի բացմանը։
Բայց քանի որ հիշատակեցի քո հասարակական աշխատանքի մասին, թույլ տուր ևս մեկ անգամ խոստովանեմ, թե ինչի համար ենք մենք (և ոչ միայն մենք) քեզ այդքան անսահման հարգում։
Ես 10-12 տարեկան էի, երբ Երևանի ռադիոյի պատվերով համերգներում հնչում էր աշուղ Ջիվանու «Մայրիկի երգը», որը կատարում էր ոչ տեղացի երգչուհի Աիդա Ազնաուրյանը, իմ լսողությամբ՝ «հայրենադարձ»։ Նա այն երգում էր արևմտահայերենով, մի փոքր խռպոտ, կրծքային ձայնով. «…ջուխտակ շամամներդ ծոցուդ մեջ…» Այս երգը մշտական հաջողություն էր վայելում։ Ո՞վ կարող էր մտածել, որ Աիդա Ազնաուրյանը երգիչ Շառլ Ազնավուրի ավագ քույրն էր, ով վերջնականապես և անդառնալիորեն կնվաճի և՛ հայկական աշխարհը, և՛ ամբողջ աշխարհը ի հավելումն։ Եվ որ տարիներ անց ես կկարդամ նրա հուշերը եղբոր մասին, որտեղ կիմանամ, ԹԵ ԻՆՉՊԻՍԻ ԸՆՏԱՆԻՔ ԷՐ ԴԱ… և ինչու է Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահը՝ Ժակ Շիրակը, Ազնավուրին շնորհում Պատվո լեգեոնի սպայի կոչում։
Շառլ, դու, իհարկե, հիշում ես քո ընկեր Միսաքին, միթե՞ կարելի է մոռանալ այդպիսի բոցավառ հայրենասերին։ «Միսաք Մանուշյանը, ում մենք պարզապես Մանուշ էինք կանչում, նույնպես Արևմտյան Հայաստանից էր։ Նրա հայրը՝ գյուղացին, զոհվեց՝ զենքը ձեռքին պաշտպանելով իր տունը թուրքերից, իսկ մայրը մահացավ մի փոքր ուշ՝ սովից։ Մանուշը մեծացել է որբանոցում, բայց շատ էր ուզում սովորել… Մեծ հայ բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանն իր հուշերում գրում է, որ այն օրերին Փարիզում նա անընդհատ հանդիպում էր «սև մազերով, մուգ մաշկով մի երիտասարդի, ով ժամերով նստում էր Սեն-Ժենևիևի գրադարանում, կարդում և գրառումներ անում»։ Նա կլանում էր ամեն ինչ. դասականներ, Ֆրանսիայի պատմաբանների աշխատություններ, Անրի Բարբյուս, Ռոմեն Ռոլան, գրքեր հնագիտության, դիցաբանության և քաղաքատնտեսության վերաբերյալ։ Նա սիրում էր զվարճանք, տոներ, երաժշտություն և կյանքն առհասարակ։ Չխոսելով արդեն այն մասին, որ նա պաշտում էր Մելինեին»։ Սա հիշում է Աիդան՝ քո քույրը և քո տաղանդավոր կոմպոզիտորի՝ Ժորժ Գառվարենցի կինը…
Միսաք Մանուշյանը դարձավ Դիմադրության առաջնորդ, որին մասնակցեց նաև ձեր ընտանիքը, աջակցելով նրան և նրա կնոջը՝ Մելինեին, երբ նրանք ընդհատակում էին։ Դուք փրկում էիք հայերին, հրեաներին, դասալիքներին՝ գիտակցելով անմիջական գնդակահարության վտանգը։ Դուք թաքցնում էիք նրանց ձեր տանը և դրանով փրկում նրանց մահից։ Հիտլերականները փնտրում էին Մանուշին, բայց ոչ Միշան, ոչ Քնարը ոչ մի անգամ չդարձրեցին իրենց դեմքը վտանգավոր ընկերոջից։ Հիշո՞ւմ ես այն հիտլերականին՝ Յուլիուս Ռիտերին, որը պատասխանատու էր 600,000 քաղաքացիական անձանց Գերմանիա պարտադրված աշխատանքի ուղարկելու համար։ Իր ելույթներից մեկում նա ասաց. «Հայերը բնավ էլ արիացիներ չեն, նրանց և հրեաների միջև տարբերություն պետք չէ դնել»։ Դա նոր և վտանգավոր դիրքորոշում էր։ Մանուշի խումբը ոչնչացրեց նրան։ Բայց գրեթե բոլորին հիտլերականները ձերբակալեցին և գնդակահարեցին. այնտեղ կային հայեր, լեհեր, իսպանացիներ, ռումինացիներ, հունգարացիներ։
Ահա թե երբ դու ուժեղ դարձար։ Սովորեցիր արհամարհել վտանգը։ Սովորեցիր սթափ գնահատել քո որակները հաջողության հասնելու համար։
Ես գրում եմ այս տողերը քո «Հավերժական սեր»-ի հնչյունների ներքո։ Վերադառնալով իմ երիտասարդություն… Այդ ժամանակ դու էլ երիտասարդ էիր։ Մենք ծերանում ենք քեզ հետ միասին, և քեզանից սովորում ենք ապրել և չհուսահատվել նաև ծերության մեջ։
Որքա՜ն սերունդներ են ծնվել՝ ժառանգելով քո հանդեպ մեր սերը, Շառլ։ Եվ անսահման պաշտամունքը։
Իսկ քանի՞ սիրելի ես պահում քո սրտում։ Էդիթը, մեծ Էդիթին դու երբեք չես մոռանա։ Եվ Լայզան, ով մնաց ընկեր ամբողջ կյանքի համար… Դու նրա համար երգեր ես գրել… Գեղեցկուհի Ուլլան՝ սերը և կինը, ով դարձավ քեզ ընկեր մինչև կյանքի վերջ…
Ես սիրում եմ նաև քո կանանց, Շառլ։ Եվ քո սերը երեխաների հանդեպ, ծնողների հարգանքը հիացնում են ինձ։
Երբ դու մինչև հիմա դուրս ես գալիս բեմ և շարունակում երգել, ողջ աշխարհը հիացմունք է ապրում, արդյո՞ք կա մեկը, ում համար դու անհայտ ես։
Բայց կա քո հմայքի գաղտնիքը, քո էության առեղծվածը։
Կարող են ուսումնասիրել քո ողջ կենսագրությունը, տարիներով բաժանել հաջողություններն ու անհաջողությունները, ոչ մի րոպե չդադարող աշխատանքը, ստեղծագործությամբ լի օրերը։

Шарль Азнавур: Тайна великого обаяния
Шарль… Больше ничего не надо добавлять. Он единственный. И вечный. Нет, не как Бог. А как праздник, который всегда с тобой, с которым ты вырос, и кто бесконечно дорог своим примером, своим духом — он никогда не любил сдаваться и никогда не мог смириться с поражением…
Но, если уж говорить начистоту, разве может состояться художник, великий Артист, если он не выдающаяся личность? Если глубина его мысли не способствует изменению хода истории? Если у него нет той мощной силы духа,  которая сметает все препятствия тем, что даже не замечает их? Внутренне страдая и … непокорный…
Девяти лет Шарль записался в театральную студию. Ведь рос он в семье, где царили артистичность, искусство, пение. Пел его отец, Миша Азнавурян, родившийся в русском Ахалцихе и впитавший в себя армянскую и русскую музыку; на сцене играла его мать — Кнар Багдасарян. И если вы думаете, что он только певец, как вас жаль! Он великий артист! Кажется, в доброй полусотне фильмов снимался…  Видели, как он сыграл отца Горио? Каждый жест, мимика, просто перевод взгляда…
Впрочем, вы правы, он — великий певец, но и потому, что так великолепно играет на сцене отрывки из своей собственной жизни. И не только своей.
Отец, обладавший баритоном, открывает маленький армянский ресторанчик в Париже, где поёт для русских и разных других эмигрантов эту невозможно ностальгическую песню «Очи чёрные». Вместе с женой, актрисой, он воспитывает в творческой атмосфере детей — Шарля и его старшую сестру Аиду. Дети растут, окружённые многочисленными артистами, которые посещают ресторан. Разве мальчик мог не стать артистом?
Сегодня я хочу объясниться ему в любви и безмерном обожании, один раз имею на это право! Тем более, что нас,  детей разных народов, миллионы! 100 000 000 проданных дисков во всём мире!
«Еще вчера мне было двадцать лет…» И мне было столько же… В 1964 году ты впервые приехал на гастроли в Советский Союз, где навестил свою бабушку, жившую в Армении. Мы давно уже слышали твои песни, это было счастье для ереванских студентов — армянская диаспора снабжала нас не только модными тряпками, но и передавала нам все музыкальные новости через туристов, приезжающих на свою родину. С трудом перевозили громоздкие диски, но тебя мы знали и ждали давно.
Как я попала на концерт  —  это  особая история…  Билеты мне достались через ЦК, Шарль, ты не помнишь, что такое ЦК… А в распределении билетов на гастроли артистов  твоего класса участвовали и чекисты  — как же без них. Да, да, ведь твой концерт на площади под открытым небом мы так поздно придумали! Но праздник начался уже тогда, в далёком 64-ом, когда я стояла в проходе и думала, что полтора часа легко выдержать. Но ты пел три с половиной часа, и все равно время пролетело незаметно…  Это де Голль, твой великий тёзка, сказал тебе: «Вы покорите мир, потому что умеете волновать».
Я ни слова не понимала из того, что ты пел, я ведь «немка» по школе, но какой же волнующий голос у тебя…  «Этот голос, который, кажется, стоит на грани катастрофы и в любое время может охрипнуть и смолкнуть, величавый голос  страдающего одышкой, но мужественно покоряющего вершину альпиниста, глухой и растерзанный голос раненой птицы, роняющей на сцену вместе с перьями дивные песни любви, этот извивающийся в агонии страдивариус, этот голос кажущегося потухшим вулкана, который изливает слова скорее сердцу, нежели для слуха… слышен во всем мире» (Ив Салг, биограф Шарля Азнавура). Свои силы в моей нелёгкой жизни я черпаю, глядя на таких мужественных людей, как ты…
Зал, туго набитый зрителями разной степени знакомств и связей, заворожено слушал и взрывался после каждой, особенно знакомой песни. О, эта твоя привычка — петь новые песни и обязательно те старые, любимые…
Потом по рукам пошли твои книжки…  воспоминаний, стихов или слов на песни Шарля… и тогда всё встало на место. Ты был Поэтом тоже.
Не знаю, как строятся иерархические лестницы, но ты прочно и на всю жизнь занял там самую высокую ступень. Своё место!
Согласно совместному опросу журнала Time и канала CNN Азнавур был признан лучшим эстрадным исполнителем XX века. В схватке за первое место он опередил таких гигантов шоу-бизнеса, как Фрэнк Синатра и Элвис Пресли.  И с тех пор многие пытаются разгадать этот секрет.  И твои коллеги, наверное, тоже. Кроме тебя…  Ты-то знаешь, через какие страдания шёл туда, к своей единственной цели артиста, художника, творца! Через непонимание, отторжение, неприятие, грубые отзывы и унижения в прессе… «Я пробовал их все. Как и многие, я должен был проглотить плевки, мне пришлось сдерживать свои слёзы, и я прятал всё это в себе. Как и многие, я иногда взрывался в гневе, я был груб, грубы со мной. Сомнение и отчаяние, чувство отсутствия удачливости часто сбивали меня оземь, но я прятал боль, затягиваясь в  раковину, и копил в себе силы, чтобы выжить, выдержать, чтобы бороться». В конце концов, моя трудная жизнь, измены и обманутые любови сделали меня тем, кем я стал и есть …».
Для того чтобы убедить в этом Париж, Францию, весь остальной мир, Азнавуру пришлось выдержать почти 18-летнюю кампанию травли, оскорблений, издевок, плевков на концертах… Он прошел всё это и приучил публику к своему божественному голосу.
И всё же есть ещё один секрет нашего почитания и невообразимой любви к тебе! Позволь чуть-чуть раскрыть этот секрет и мне. Секрет в том, что ты остался верен своим корням, представив всему миру армянство в своём лице…  «Я родился и вырос в Париже, но мои корни там, в Армении, — это язык, традиции, музыкальность… Мне не было и 5 лет, когда я начал читать армянские стихи парижским армянам… »
То, что ты родился в Париже  — всего лишь случайность. Произошло это 22 мая 1924 года, когда твои родители ожидали во Франции визу в США, так называемые «нансеновские паспорта»…
Но тебе так идёт Париж! И это счастье для нас всех, что Марсель, Лион, Париж приняли всех, кто  бежал от турок и надеялся спастись во Франции.
В январе 2001 года Шарль Азнавур — всемирно признанный певец и артист —  приветствует признание французским Парламентом Геноцида армянского народа. В апреле 2002 года он подписывает воззвание группы «Vive la France» против отца сегодняшней Мари, право-радикалистского лидера Жана-Мари Ле Пэна, который тогда прошёл во второй тур президентских выборов во Франции. В тот же год выходит «Aрарат» —  фильм о геноциде, снятый канадцем армянского происхождения, в котором играет Азнавур. Затем, в апреле 2003 года, он присутствует на открытии памятника жертвам в Париже.
Но раз уж я вспомнила про общественную твою работу, позволь ещё признаться, за что мы (и не только мы) так безмерно уважаем тебя!
Мне было лет 10-12, когда в концертах по заявкам ереванского радио передавали «Песню о матери» ашуга Дживани, исполняемую не местной певицей Аидой Азнаурян, на мой слух  — «репатрианткой». Она пела её на западно-армянском, чуть хрипловатым грудным голосом: «…джухтак шамамнерд дзоцуд медж…»  Песня эта пользовалась неизменным успехом. Кто бы мог подумать, что Аида Азнаурян была старшей сестрой певца Шарля Азнавура, который окончательно и бесповоротно покорит и армянский мир, и весь мир в придачу! И что через много лет я прочитаю её воспоминания о брате, где узнаю, ЧТО ЭТО БЫЛА ЗА СЕМЬЯ… и почему Президент Французской Республики —  Жак Ширак  — присваивает Азнавуру звание офицера Почётного легиона!
Шарль, ты, конечно, помнишь своего друга Мисака, разве можно забыть такого пламенного патриота? «Мисак Манушян, которого мы звали просто Мануш, тоже был родом из Западной Армении. Отец его, крестьянин, погиб, с оружием в руках защищая свой дом от турок, а мать умерла чуть позже от голода. Мануш вырос в приюте, но очень хотел учиться…Великий армянский поэт Аветик Исаакян в своих воспоминаниях пишет, что в те дни в Париже он постоянно встречал «смуглого молодого человека с черными волосами, который сидел в библиотеке Сен-Женевьев часами, читал и делал записи». Он поглощал всё: классиков, труды историков Франции, Анри Барбюса, Ромена Роллана, книги по археологии, мифологии и политэкономии. Он любил веселье, праздники, музыку и жизнь вообще. Не говоря уже о том, что он обожал Мелинэ». Это вспоминает Аида — твоя сестра и жена твоего талантливого композитора — Жоржа Гарваренца…
Мисак Манушян стал лидером Сопротивления, в котором приняла участие и ваша семья, поддержав его и его жену Мелинэ, когда те находились в подполье. Вы спасали армян, евреев, дезертиров, сознавая опасность немедленного расстрела. Вы прятали их у себя дома, и этим спасали их от смерти. Гитлеровцы искали Мануша, но ни Миша, ни Кнар ни разу не отвернулись от опасного друга. Помнишь этого гитлеровца, Юлиуса Ритера, ответственного за отправку 600 000 гражданских лиц на принудительные работы в Германию? В одном из своих выступлений он сказал: “Армяне вовсе не арийцы, между ними и евреями не надо делать различия”. Это была новая и опасная установка. Группа Мануша уничтожила его. Но почти всех гитлеровцы арестовали и расстреляли: там были армяне, поляки, испанцы, румыны, венгры.
Вот когда ты стал сильным! Научился презирать опасность! Научился трезво оценивать свои качества, чтобы добиться успеха.
Я пишу эти строки под звуки твоей «Вечной любви». Возвращаясь в мою молодость… Тогда и ты был молод. Мы стареем вместе с тобой, и учимся у тебя жить и не унывать и в старости.
Сколько поколений армян родилось, приняв в наследство нашу любовь к тебе, Шарль! И безграничное обожание!
А сколько любимых ты держишь в своём сердце! Эдит, великую Эдит ты никогда не забудешь. И Лайзу, которая осталась другом на всю жизнь… Ты для неё писал песни… Красавицу Уллу — любовь и жену,  — которая стала тебе подругой на всю оставшуюся жизнь…
Я люблю и твоих женщин, Шарль. И твоя любовь к детям, почитание родителей восхищают меня.
Когда ты до сих пор выходишь на сцену и продолжаешь петь, восхищение испытывает весь мир, разве есть кто-нибудь, для которого ты неизвестен?
Но есть загадка твоего обаяния, тайна твоего бытия.
Могут изучать всю твою биографию, по годам расписать успехи и неудачи, не прекращающийся ни на минуту труд, дни, заполненные творчеством.