Հեղինակներ՝ Տիշովա Յու.Ա., Գուսակովա Դ.Ա., Վորսլով Լ.Օ.
XXI դարում բժշկության առջև ծառացել են նոր խնդիրներ. «կյանք փրկող բժշկությունից» այն վերածվում է «կյանքի որակի բժշկության»։ Կյանքի լավ որակը ակտիվ երկարակեցության գրավականն է։
«Առողջության քառյակ» հայեցակարգի սահմանումը։
Երկրի բնակչության կյանքի սպասվող տևողությունն անշեղորեն աճում է և մի շարք երկրներում արդեն գերազանցում է 80 տարին։ Աճում է նաև տարիքային հիվանդությունների («քաղաքակրթության հիվանդություններ») քանակը, ինչպես նաև մարդկանց ցանկությունը՝ հնարավորինս երկար մնալ առողջ, ակտիվ և գեղեցիկ։
Այսօր մարդկությունը հասկացել է, որ գեղեցկությունն ու երիտասարդությունը կախված են ոչ միայն այն կոսմետիկ միջոցներից, որոնք մենք օգտագործում ենք արտաքինից։ Գեղեցկությունն առաջին հերթին ներսից է գալիս։ Կանոնավոր ֆիզիկական ակտիվությունը, ռացիոնալ սնուցումը, վատ սովորություններից հրաժարվելը լավ ինքնազգացողության և երկարակեցության հիմքն են։ Սակայն, հաշվի առնելով բնապահպանական իրավիճակը և ժամանակակից աշխարհում սթրեսային ծանրաբեռնվածության մակարդակը, դա բավարար չէ։
Հիմնվելով բջջային ծերացման պաթոգենետիկ մեխանիզմների ըմբռնման վրա, մենք ձևակերպել ենք «Առողջության քառյակ» հայեցակարգը՝ համալիր նյութափոխանակային թերապիան։ «Նյութափոխանակային թերապիա» հասկացությունը ենթադրում է բուժում, որն ուղղված է, առաջին հերթին, կենդանի օրգանիզմի ամենափոքր միավորի՝ բջջի, դրա ֆիզիոլոգիական ֆունկցիաների, հյուսվածքների կառուցվածքի և ամբողջ օրգանիզմի պահպանմանը կամ վերականգնմանը։ «Նյութափոխանակային» տերմինն ընդգծում է թերապիայի բնույթը, որն ուղղված է հորմոնալ-կենսաքիմիական ֆոնի վերականգնմանը, որը համապատասխանում է մարդու 30-35 տարեկանին։
«Առողջության քառյակի» բաղադրիչներն են.
1.Վիտամին D (դրա դեֆիցիտի վերացում՝ հաջորդող ֆիզիոլոգիական մակարդակի պահպանմամբ՝ անհատապես ընտրված դոզաներով վիտամին D-ի դեղամիջոցների մշտական ընդունման միջոցով)։
2.Օմեգա-3 պոլիչհագեցած ճարպաթթուներ (ՊՃՃԹ) (մշտական ընդունում)։
3.Սեռական հորմոններ (դրանց ֆիզիոլոգիական մակարդակի պահպանում. տեղակալող հորմոնալ թերապիա սեռական հորմոնների դեֆիցիտի դեպքում՝ մշտական ընդունում)։
4.Հակաօքսիդանտներ (անհատապես ընտրված թերապիա, 40+ տարիքից սկսած՝ մշտական ընդունում)։
«Առողջության քառյակի» յուրաքանչյուր բաղադրիչ հիմնավորված է և հավասարապես կարևոր։
Վիտամին D. փայլ արտաքինից, փայլ ներսից
Վիտամին D-ի մասին ավանդական պատկերացումները կապված են, առաջին հերթին, կալցիում-ֆոսֆորային փոխանակության մեջ դրա առանցքային դերի և ոսկրային հյուսվածքի հանքային խտության վրա ազդեցության հետ։ Սակայն այսօր հայտնի է, որ վիտամին D-ն ըստ էության ստերոիդ հորմոն է, որն ունի մի շարք կարևոր ազդեցություններ, որոնք չափազանց անհրաժեշտ են ֆիզիոլոգիական գործընթացների լայն շրջանակի և մարդու առողջության օպտիմալ վիճակի ապահովման համար։
Վերջին տասնամյակներում հաստատվել է վիտամին D-ի նորմալ մակարդակի պահպանման կարևոր դերը ուռուցքային, աուտոիմունային և վարակիչ հիվանդությունների զարգացման կանխարգելման գործում։ Կուտակվել է զգալի գիտական և գործնական փորձ, որը հաստատում է վիտամին D-ի դեֆիցիտի և գիրության, ինսուլինառեզիստենտության, անպտղության, շաքարային դիաբետի միջև ուղղակի կապը։
Վիտամին D-ի բավարար մակարդակի պահպանումն անհրաժեշտ է մարդուն ողջ կյանքի ընթացքում. ներարգանդային շրջանից մինչև խոր ծերություն, քանի որ այն կարգավորում է չափազանց կարևոր գեների ակտիվությունը (ավելի քան 2000 գեներ, որոնք տեղայնացված են տարբեր քրոմոսոմներում), որոնց ֆունկցիայի խախտումն օրինաչափորեն ուղեկցվում է կյանքի ցածր տևողությամբ ու որակով և մարդու արագացված ծերացմամբ։
Վիտամին D-ն մարդու օրգանիզմում սինթեզվում է ինքնուրույն՝ իր նախորդից՝ 7-դեհիդրոխոլեստերոլից (7-DHC)՝ արևի ուլտրամանուշակագույն B-ճառագայթների ազդեցության տակ, կամ օրգանիզմ է մտնում որոշ սննդամթերքների հետ, ինչպիսիք են ձկան յուղը, կարագը, ձուն, կաթը։
Տարբեր ուսումնասիրությունների համաձայն՝ Երկրի բնակչության 50-ից մինչև 75%-ը տառապում է վիտամին D-ի պակասից, որի արտահայտվածության աստիճանը տարբեր է։ Ավելին, տարիքի հետ վիտամին D-ի մակարդակը նվազում է նույնիսկ այն մարդկանց մոտ, ովքեր բնակվում են բավարար ինսոլյացիայի մակարդակ ունեցող տարածաշրջաններում, քանի որ, որպես կանոն, այդ տարածաշրջանների բնակիչների մաշկը ծածկված է արևայրուքով, իսկ արևայրուքով մաշկում արտադրվող մելանինը խոչընդոտում է վիտամին D-ի սինթեզին։
Վիտամին D-ի դեֆիցիտի զարգացման ռիսկի խմբում են գտնվում կրծքի երեխաները, տարեցները, արևի տակ սահմանափակ ժամանակ անցկացնող մարդիկ (օրական 2 ժամից պակաս), մուգ մաշկ ունեցող մարդիկ, գիրություն ունեցող մարդիկ, ճարպերի ներծծման խանգարումներով ուղեկցվող հիվանդություններ ունեցող մարդիկ, ինչպես նաև Հյուսիսային կիսագնդի 35-րդ զուգահեռականից հյուսիս գտնվող երկրների բնակչությունը (այսինքն՝ Ռուսաստանի ողջ տարածքը)։
Ինչպես ցույց տվեցին վերջին տարիների ուսումնասիրությունները, առողջությունը պահպանելու համար անհրաժեշտ է արյան մեջ վիտամին D-ի մակարդակը պահել ոչ պակաս, քան 50-100 նգ/մլ շիճուկում (օպտիմալ մակարդակը՝ 60-80 նգ/մլ)։ Միայն նման կոնցենտրացիայի հասնելը թույլ է տալիս մի քանի անգամ նվազեցնել օստեոպորոզի, շաքարային դիաբետի, տարբեր տեսակի ուռուցքային և աուտոիմունային հիվանդությունների զարգացման ռիսկը և ավելացնել կյանքի տևողությունը, համեմատած նրանց հետ, ում մոտ արյան մեջ վիտամին D-ի մակարդակը ցածր է։ Վիտամին D-ի անբավարարության և դեֆիցիտի բուժման համար ավանդաբար օգտագործվում են խոլեկալցիֆերոլի (վիտամին D-ի ոչ ակտիվ ձևը) դեղամիջոցներ։
Օմեգա-3. Ինչու էսկիմոսները ինֆարկտ չեն ունենում։
1956 թվականին Հյու Սինքլերը, հետաքրքրվելով, թե ինչու գրենլանդական էսկիմոսների մոտ գործնականում չեն լինում սիրտ-անոթային հիվանդություններ, Օքսֆորդում զեկուցեց իր կողմից կատարված ուսումնասիրությունների և դիտարկումների տվյալները, որոնք վկայում էին, որ նման զարմանալի պարադոքսի պատճառը էսկիմոսների սննդակարգն է, որը բաղկացած էր բացառապես ձկից և փոկի ճարպից՝ Օմեգա 3 պոլիչհագեցած ճարպաթթուների (Օմեգա-3 ՊՃՃԹ) բնական աղբյուրներից։ Հ. Սինքլերի աշխատանքներն իր ժամանակին պատշաճ ճանաչում չստացան, սակայն հետագայում կատարված ուսումնասիրությունները հաստատեցին «էսկիմոսական լեգենդի» գոյությունը և բացահայտեցին դրա գոյությունը պայմանավորող պատճառը։ Իրոք, գրենլանդական էսկիմոսների մոտ վիճակագրությունը գրանցեց սրտի միոկարդի ինֆարկտի աննախադեպ ցածր հիվանդացություն՝ 2/100 000 բնակչություն (համեմատության համար, Կալիֆորնիայում այս ցուցանիշն այսօր կազմում է 280/100 000), բրոնխիալ ասթմայի շատ հազվադեպ դեպքեր և 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետի գործնականում բացակայություն։ Քառորդ դարի ընթացքում ստացված տվյալների բազմագործոն վերլուծությունը ցույց տվեց, որ պարադոքսի պատճառը սննդակարգում Օմեգա 3 ՊՃՃԹ-ի, մասնավորապես ԷՊԹ (էյկոզապենտաենային թթու) և ԴՀԹ (դոկոզահեքսաենային թթու) բարձր պարունակությունն է։ Այսպես սկսվեց անփոխարինելի Օմեգա 3 ՊՃՃԹ-ների մասին տվյալների կուտակման դարաշրջանը՝ որպես ռացիոնալ թերապիայի հիմք, որն ուղղված է առաջին հերթին ՍԱՀ (սիրտ-անոթային հիվանդություններ) կանխարգելմանը, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ տարիքային հիվանդությունների կանխարգելմանն ու բուժմանը։ Այսօր գոյություն ունի անհրաժեշտ ապացուցողական բազա, որը բավարար է հաստատելու համար, որ յուրաքանչյուր մարդ, ով բնակվում է սննդակարգում Օմեգա 3 ՊՃՃԹ-ի աղքատ պարունակությամբ տարածաշրջանում, պետք է սննդից բացի լրացուցիչ ընդունի ԷՊԹ և ԴՀԹ պարունակող դեղամիջոցներ՝ տարիքային հիվանդությունների, ոչ վարակիչ քրոնիկ հիվանդությունների կանխարգելման, կյանքի տևողության և որակի բարձրացման համար։ Ռուսաստանի մեծահասակների համար արդիական դոզան է՝ սննդից բացի, ամենօրյա մշտական ընդունումը 2000 մգ Օմեգա 3 ՊՃՃԹ՝ հաշվարկված ԷՊԹ-ի և ԴՀԹ-ի գումարով։ Օպտիմալ դոզաների միջակայքը թերապևտիկ նպատակներին հասնելու համար կազմում է 3-ից 4 գ/օր։ Առավելագույն թերապևտիկ դոզան կազմում է 8 գ/օր։ Բջջի առողջության և ֆունկցիոնալ բարեկեցության հիմնական բնութագիրը Օմեգա-3-ինդեքսն է. բջջային թաղանթներում Օմեգա-3 ՊՃՃԹ-ի կոնցենտրացիան, որը կախված է սննդի հետ այդ թթուների օգտագործման մակարդակից։ Օմեգա-3-ինդեքսը կարելի է որոշել արյան անալիզի միջոցով, այն պետք է կազմի ոչ պակաս, քան 8%, թիրախային արժեքները՝ 12% և ավելի։
Ինչպես կարելի է բնութագրել Օմեգա 3 ՊՃՃԹ դեղամիջոցների նշանակման ցուցումները։ Ըստ էության, ցուցում պետք է համարել մարդու ողջ կյանքի ցիկլը։ Իրոք, բոլոր անփոխարինելի բաղադրիչները մենք պետք է ստանանք կամ սննդի, կամ դեղորայքի տեսքով։ Այլընտրանք չկա։
Հանդիսանալով ցիտոկինների, որոշ հորմոնների արտադրության համար սուբստրատ, Օմեգա-3 ՊՃՃԹ-ները ծառայում են որպես ազդանշանային կարգավորիչ մոլեկուլներ, մասնակցում են միելինային թաղանթների, բջջային թաղանթների կառուցմանը, ապահովում են դրանց ֆունկցիոնալությունը, կարգավորում են թափանցելիությունը, հեղուկությունը, առաձգականությունը, հանդիսանում են ցողունային բջիջների նորմալ բաժանման ակտիվատորներ, կարգավորիչ սպիտակուցների սինթեզի ակտիվատորներ, պատասխանատու են կոգնիտիվ ֆունկցիաների և ևս տասնյակ այլ բազմազան գործառույթների համար։
Օմեգա 3 ՊՃՃԹ նշանակման ցուցումներն են. Ա) բոլոր սիրտ-անոթային հիվանդությունները, ներառյալ ՍԻՀ-ը (սրտի իշեմիկ հիվանդություն), սրտային անբավարարությունը, ռիթմի խանգարումները, զարկերակային գերճնշումը, սրտի ռիթմի խանգարումները։ Բ) գիրություն, ինսուլինառեզիստենտություն, 1-ին և 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետ։ Գ) ցանկացած ծագման նյարդախտ, Ալցհայմերի հիվանդություն, դեմենցիա, ցրված սկլերոզ։ Դ) աուտոիմունային հիվանդություններ (ռևմատոիդ արթրիտ, սկլերոդերմիա, յուվենիլ արթրիտ)։ Ե) բրոնխիալ ասթմա։ Զ) արթրոզներ, արթրիտներ, օստեոպորոզ։ Է) ալոպեցիա, ատոպիկ դերմատիտներ, պսորիազ և այլն։
Սեռական հորմոններ. երիտասարդության, գեղեցկության և էներգիայի աղբյուր
Հայտնի է, որ տարիքի հետ սեռական հորմոնների (էստրոգեններ, անդրոգեններ, պրոգեստերոն) մակարդակը նվազում է, ինչը ի վերջո դրսևորվում է կանանց մոտ մենոպաուզայի և տղամարդկանց մոտ տեստոստերոնի տարիքային դեֆիցիտի (անդրոպաուզա) վիճակով։ Սեռական հորմոնների մակարդակի նվազումը ծերացման գործընթացների և տարիքային հիվանդությունների զարգացման գործարկման հիմնական մեխանիզմներից մեկն է։ Ժամանակակից բժիշկները գիտեն, որ սեռական հորմոնների դեֆիցիտը պետք է ախտորոշվի որքան հնարավոր է շուտ, չսպասելով մենոպաուզայի և անդրոպաուզայի սկզբին, այլ դրանց մակարդակի նվազման առաջին կլինիկական նշանների հայտնվելու պահից։ Այսպես, կանանց մոտ էստրոգենների և պրոգեստերոնի դեֆիցիտի առաջին ախտանշաններն են մաշկի և լորձաթաղանթների բարակացումն ու չորությունը, կնճիռների հայտնվելը, մազերի և եղունգների աճի ու որակի վատացումը, դաշտանային ցիկլի կանոնավորության խանգարումը, «ալիքները», քաշի ավելացումը, գրգռվածությունը, դեպրեսիվ տրամադրության դրվագները, ընդհանուր թուլության և անտարբերության հայտնվելը, ցավային համախտանիշը։ Անդրոգենների դեֆիցիտի առաջին նշանները թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց մոտ սեռական ցանկության նվազումն են, սեռական ֆունկցիայի վատացումը, մկանային թուլությունը, միզարձակման խանգարումները։ Սեռական հորմոններով (էստրոգեններ, պրոգեստերոն, տեստոստերոն) տեղակալող թերապիան այսօր լավ ուսումնասիրված է և լայնորեն կիրառվում։
Հակաօքսիդանտներ. պաշտպանություն օքսիդատիվ սթրեսից
Օքսիդատիվ սթրեսը մի վիճակ է, երբ օրգանիզմում կուտակվում է ավելի մեծ քանակությամբ ազատ ռադիկալներ, քան կարող է չեզոքացվել հակաօքսիդանտային համակարգի կողմից, և հանդիպում է էնդոգեն ազատ ռադիկալների գերարտադրության, դրսից ազատ ռադիկալների գերկուտակման կամ հակաօքսիդանտային պաշտպանության դեֆիցիտի դեպքում։ Ազատ ռադիկալները անկայուն ատոմներ և միացություններ են, որոնք գործում են որպես ագրեսիվ օքսիդիչներ և, որպես հետևանք, վնասում են օրգանիզմի կենսական կառուցվածքները։ Ազատ ռադիկալներն առաջանում են շրջակա միջավայրի անբարենպաստ գործոնների (վատ էկոլոգիա, ծխել, քրոնիկ ինտոքսիկացիա, ՈւՄ-ճառագայթում) ազդեցության տակ։ Բացի այդ, ազատ ռադիկալների (մոլեկուլային թթվածին, դրա ակտիվ ձևեր, ջրածնի պերօքսիդ) արտադրությունը կարող է ավելանալ շաքարային դիաբետի և ինսուլինառեզիստենտության, գիրության, զարկերակային գերճնշման, տարիքային սեռական հորմոնների նվազման (թե՛ տղամարդկանց, թե՛ կանանց մոտ), հիպոթիրեոզի դեպքում։ Նաև ազատ ռադիկալների արտադրությունը ծերացման գործընթացի անբաժանելի մասն է։
Օքսիդատիվ սթրեսով ուղեկցվող կամ դրանով հրահրված վիճակների առկայության դեպքում անհրաժեշտ է հակաօքսիդանտների լրացուցիչ ընդունում, ընդ որում, այդ թերապիան պետք է լինի անհատականացված (կարևոր է ընտրել «ճիշտ» հակաօքսիդանտը)։ Բայց նույնիսկ առանց այս վիճակների և օքսիդատիվ սթրեսի առաջացմանը հանգեցնող գործոնների ազդեցության, ընդունումն անհրաժեշտ է յուրաքանչյուր մարդու համար՝ սկսած 35-40 տարեկանից, քանի որ մոտավորապես այդ տարիքից օրգանիզմի բնական հակաօքսիդանտային պաշտպանությունը սկսում է թուլանալ։
Այսպիսով, «Առողջության քառյակը» հանդիսանում է ցանկացած պաթոլոգիական վիճակի հաջող վերացման անհրաժեշտ «հիմքը», որին, անհրաժեշտության դեպքում, միանում է ուղեկցող թերապիան (օրինակ՝ մետֆորմին՝ ինսուլինառեզիստենտության շտկման նպատակով, երկաթի դեղամիջոցներ դրա դեֆիցիտի առկայության դեպքում և այլն)։

Квартет здоровья – уникальная концепция современной профилактической и эстетической медицины
В XXI веке перед медициной встали новые задачи: из «медицины спасения жизни» она превращается в «медицину качества жизни».
Хорошее качество жизни – залог активного долголетия.
Определение концепции «Квартет здоровья».
Ожидаемая продолжительность жизни населения Земли неуклонно растет и в целом ряде стран уже превышает 80 лет. Растет и количество возраст-ассоциированных заболеваний («болезней цивилизации»), а также желание людей как можно дольше оставаться здоровыми, активными и красивыми.
Сегодня человечество пришло к пониманию, что красота и молодость зависят не только от косметических средств, которые мы используем наружно. Красота прежде всего идет изнутри. Регулярная физическая активность, рациональное питание, отказ от вредных привычек — основа хорошего самочувствия и долголетия. Однако, учитывая экологическую ситуацию и уровень стрессовой нагрузки в современном мире, этого оказывается недостаточно.
Основываясь на понимании патогенетических механизмов клеточного старения, мы сформулировали концепцию «Квартета здоровья» – комплексной метаболической терапии. Понятие «метаболическая терапия» подразумевает лечение, направленное, в первую очередь, на поддержание или восстановление клетки как наименьшей единицы живого, ее физиологических функций, структуры тканей и организма в целом. Термин «метаболическая» подчеркивает характер терапии, направленной на восстановление гормонально-биохимического фона, соответствующего 30-35-летнему возрасту человека.
Компонентами «Квартета здоровья» являются:
1.Витамин D (ликвидация его дефицита с последующим поддержанием физиологического уровня путем постоянного приёма препаратов витамина D в индивидуально подобранных дозировках).
2.Омега-3 полиненасыщенные жирные кислоты (ПНЖК) (постоянный приём).
3.Половые гормоны (поддержание их физиологического уровня; заместительная гормональная терапия при дефиците половых гормонов – постоянный приём).
4.Антиоксиданты (индивидуально подобранная терапия, с возраста 40+ — постоянный приём).
Каждый компонент «Квартета здоровья» обоснован и одинаково важен.
Витамин D: сияние снаружи, сияние изнутри
Традиционные представления о витамине D связаны, прежде всего, с его ключевой ролью в кальциево-фосфорном обмене и влиянии на минеральную плотность костной ткани. Однако, сегодня известно, что витамин D является по сути стероидным гормоном, обладающим целым рядом важных эффектов, которые крайне необходимы для обеспечения широкого спектра физиологических процессов и оптимального состояния здоровья человека.
В последние десятилетия была подтверждена важная роль поддержания нормального уровня витамина D в профилактике развития онкологических, аутоиммунных и инфекционных заболеваний. Накоплен значительный научный и практический опыт, подтверждающий прямую связь между наличием дефицита витамина D и ожирением, инсулинорезистентностью, бесплодием, сахарным диабетом.
Поддержание достаточного уровня витамина D необходимо человеку на протяжении всей жизни: от внутриутробного периода до самой глубокой старости, поскольку он регулирует активность крайне важных генов (свыше 2000 генов локализованных в разных хромосомах), нарушение функции которых закономерно сопровождается низкой продолжительностью и качеством жизни и ускоренным старением человека.
Витамин D синтезируется в организме человека самостоятельно из его предшественника —  7-дегидрохолестерола (7-DHC) под действием ультрафиолетовых В-лучей солнечного света, или поступает в организм с некоторыми продуктами питания, такими как рыбий жир, масло, яйца, молоко.
По данным разных исследований, от 50 до 75% населения Земли страдает от недостатка витамина D разной степени выраженности. Более того, с возрастом происходит снижение уровня витамина D даже у людей, проживающих в регионах с достаточным уровнем инсоляции, поскольку, как правило, у жителей этих регионов кожа покрыта загаром, а меланин, вырабатывающийся в загорелой коже, препятствует синтезу витамина D.
В группе риска по развитию дефицита витамина D находятся грудные младенцы, пожилые люди, люди с ограниченным пребыванием на солнце (менее 2-х часов в день), темнокожие, люди с ожирением, с заболеваниями, сопровождающимися нарушением всасывания жиров, а также – население стран, расположенных севернее 35 параллели в Северном полушарии (т.е. вся территория России).
Как показали исследования последних лет, для сохранения здоровья необходимо поддерживать в крови уровень витамина D не менее 50-100 нг/мл в сыворотке крови (оптимальный уровень – 60-80 нг/мл). Только достижение такой концентрации позволяет в несколько раз снизить риск развития таких заболеваний как остеопороз, сахарный диабет, различные виды онкологических и аутоиммунных заболеваний и увеличить продолжительность жизни по сравнению с теми, у кого уровень витамина D в крови снижен.
Для лечения недостаточности и дефицита витамина D традиционно используются препараты холекальциферола (неактивная форма витамина D).
Омега-3: почему у эскимосов нет инфарктов?
В 1956 году Хью Синклер, заинтересовавшийся, почему у гренландских эскимосов практически не бывает сердечно-сосудистых заболеваний, доложил в Оксфорде данные проведённых им исследований и наблюдений, свидетельствующих  о том, что причиной столь удивительного парадокса является рацион эскимосов, который состоял исключительно из рыбы и тюленьего жира – натуральных источников Омега 3 полиненасыщенных жирных кислот (Омега-3 ПНЖК). Работы Х. Синклера не получили должного признания в своё время, однако проведённые в дальнейшем исследования подтвердили существование «эскимосской легенды» и выявили причину, обуславливающую её существование.
Действительно, у Гренландских эскимосов статистика фиксировала небывало низкую заболеваемость инфарктом миокарда – 2/100 000 населения (для сравнения, в Калифорнии на сегодняшний день этот показатель составляет 280/100 000!), очень редкие случаи возникновения бронхиальной астмы и практически полное отсутствие заболеваемости сахарным диабетом 2 типа! Проведённый мультифакторный анализ полученных за четверть века данных показал, что причина парадокса заключается в высоком содержании в пищевом рационе Омега 3 ПНЖК, а именно ЭПК (эйкозапентаеновая кислота) и ДГК (докозагексаеновая кислота).
Так началась эра накопления данных о незаменимых Омега 3 ПНЖК как основе рациональной терапии, направленной прежде всего на профилактику ССЗ, а в целом — на профилактику и лечение возраст-ассоциированных заболеваний.
На сегодняшний день существует необходимая доказательная база, достаточная для утверждения, что каждый человек, проживающий в регионе с обеднённым содержанием Омега 3 ПНЖК в рационе, должен дополнительно к пище принимать препараты, содержащие ЭПК и ДГК для профилактики возраст-ассоциированных заболеваний, неинфекционных хронических заболеваний, увеличения продолжительности и качества жизни в целом.
Актуальной дозой для взрослого россиянина является дополнительный к пище постоянный ежедневный приём от 2000 мг Омега 3 ПНЖК в расчёте на сумму ЭПК и ДГК. Диапазон оптимальных доз для достижения терапевтических целей находится от 3 до 4 г/сут. Максимальной терапевтической дозой является 8 г/сут.
Ключевой характеристикой здоровья и функционального благополучия клетки является Омега-3-индекс: концентрация Омега-3 ПНЖК в клеточных мембранах, зависящий от уровня потребления этих кислот с пищей. Омега-3-индекс можно определить с помощью анализа крови, он должен составлять не менее 8%, целевые значения – 12% и более.
Как можно охарактеризовать показания к назначению препаратов Омега 3 ПНЖК? По сути, показанием необходимо считать весь жизненный цикл человека. Действительно, все незаменимые компоненты мы должны получать либо с пищей, либо в виде лекарственных препаратов. Другой альтернативы нет.
Являясь субстратом для производства цитокинов, некоторых гормонов, Омега-3 ПНЖК служат сигнальными регуляторными молекулами, участвуют в построении миелиновых оболочек, клеточных мембран, обеспечении их функциональности, регуляции проницаемости, текучести, эластичности, являются активаторами нормального деления стволовых клеток, активаторами синтеза регуляторных белков, отвечают за когнитивные функции и ещё десятки разнообразных других.
Показанием для назначения Омега 3 ПНЖК являются:
А) все сердечно-сосудистые заболевания, включая ИБС, сердечную недостаточность, нарушения ритма, артериальную гипертензию, нарушения ритма сердца,
Б) ожирение, инсулинорезистентность, сахарный диабет 1 и 2 типа
В) невропатия любого генеза, болезнь Альцгеймера, деменция, рассеянный склероз
Г) аутоиммунные заболевания (ревматоидный артрит, склеродермия, ювенильный артрит)
Д) бронхиальная астма
Е) артрозы, артриты, остеопороз
Ж) алопеция, атопические дерматиты, псориаз и др.
Половые гормоны: источник молодости, красоты и энергии
Известно, что с возрастом уровень половых гормонов (эстрогенов, андрогенов, прогестерона) снижается, проявляясь в конечном итоге состоянием менопаузы у женщин и возрастным дефицитом тестостерона (андропаузой) у мужчин. Снижение уровня половых гормонов является одним из ключевых механизмов запуска процессов старения и развития возраст-ассоциированных заболеваний. Современные врачи знают, что диагностировать дефицит половых гормонов нужно как можно раньше, не дожидаясь наступления менопаузы и андропаузы, а с момента появления первых клинических признаков снижения их уровня. Так, первыми симптомами дефицита эстрогенов и прогестерона у женщин являются истончение и сухость кожи и слизистых, появление морщин, ухудшение роста и качества волос и ногтей, нарушение регулярности менструального цикла, «приливы», набор веса, раздражительность, эпизоды депрессивного настроения, появление общей слабости и апатии, болевой синдром. Первыми признаками дефицита андрогенов и у мужчин, и у женщин являются снижение полового влечения, ухудшение половой функции, мышечная слабость, нарушения мочеиспускания.
Заместительная терапия половыми гормонами (эстрогенами, прогестероном, тестостероном) сегодня хорошо изучена и широко применяется.
Антиоксиданты: защита от окислительного стресса
Окислительный стресс – состояние, когда в организме скапливается большее количество свободных радикалов, чем может быть нейтрализовано антиоксидантной системой – встречается при избыточном образовании эндогенных свободных радикалов, избыточном поступлении свободных радикалов извне или при дефиците антиоксидантной защиты. Свободные радикалы – нестабильные атомы и соединения, действующие как агрессивные окислители и, в результате, повреждающие жизненно важные структуры организма. Свободные радикалы образуются при воздействии неблагоприятных факторов окружающей̆ среды (плохая экология, курение, хроническая интоксикация, УФ-облучение). Кроме того, выработка свободных радикалов (молекулярного кислорода, его активных форм, перекиси водорода) может увеличиваться при сахарном диабете и инсулинорезистентности, ожирении, артериальной гипертонии, возрастном снижении половых гормонов как у мужчин, так и у женщин, гипотиреозе. Также выработка свободных радикалов является неотъемлемой составляющей частью процесса старения.
При наличии состояний, сопровождающихся или спровоцированных окислительным стрессом, необходим дополнительный приём антиоксидантов, при этом данная терапия должна быть индивидуализирована (важно подобрать «правильный» антиоксидант). Но даже при отсутствии этих состояний и воздействия факторов, приводящих к возникновению окислительного стресса, приём необходим каждому человеку, начиная с 35-40-летнего возраста, поскольку примерно в этого возраста естественная антиоксидантная защита организма начинает ослабевать.
Таким образом, «Квартет Здоровья» является необходимой «основой» для успешной ликвидации любого патологического состояния, к которой, при необходимости, присоединяется сопутствующая терапия (например – метформин с целью коррекции инсулинорезистетности, препараты железа при наличии его дефицита и т.д.).